Mardima.com - Toptan Mallar, Toptan Zayıflama Ürünleri, Toptan Ürün Satışı
  • 0 ürün - 0.00 TL

MARDİMA | SSL Sertifikası

SSL Güvenlik Sertifikası
İNTERNETTE GÜVENLİ ALIŞVERİŞİN EL REHBERİ Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK), internet üzerinden alışveriş yapan vatandaşların dolandırılma kaygısı yaşamaması için içinde çok önemli bilgilerin yer aldığı bir el kitabı hazırladı. El kitabında vatandaşın ‘oltaya gelmemesi’ için neler yapması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. İlk kural sanal alışveriş yapılacak site hakkında mutlaka bir ön araştırma yapılması. İkinci kural ise ödemelerin sanal kredi kartı ile yapılması. BTK yetkilileri, Türkiye’nin 2011 sonu itibariyle 23 milyar lira olan e-ticaret hacminin bu yılın ilk yarısında 25 milyar lirayı geçtiğine dikkat çekiyor. 2023 yılında Türkiye’ deki ticarein yüzde 90’ının sanal ortamda yapılacağı tahmin ediliyor.

1 – Site hakkında ön araştırma yapın

Alışveriş yapacağınız site ya da mağaza hakkında, bilgi sahibi olun . Bu konuda araştırma yapın. Mümkünse çevrenizdekilerin deneyiminden yararlanın.

2- httpss Yazıyor mu ?

Alışveriş yaptığınız sitenin ödeme bölümünden geldiğiniz adres çubuğunda httpss:// yazıp yazmadığına dikkat edin. Eğer sadece https:// yazıyorsa o sayfada ödeme yapmak son derece risklidir.

3 – Adres doğru mu ?

İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda yazan site adına dikkat edin. Eğer site adında bir tuhaflık varsa gerçeğinin tıpatıp benzeri bir siteye yönlendirilmiş olabilirsiniz. ( Özellikle bu yöntem bankacılık vurgularında gündeme geliyor. Bir bankanın , gerçeğiyle tıpatıp sahte sitesi oluşturuluyor ve müştelerin banka hesap numaralarına erişilecek anne kızlık soyadı ve şifre gibi bilgiler alınıyor. İlgili müşterinin hesapları boşaltılıyor. )

4 – Sanal Kart Kullanın Alışveriş yapacağınız site kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi koruyor mu , başkaları ile paylaşıyor mu ? İnceleyin.

Kredi kartı ve mümkün olduğu kadar sanal kredi kartı kullanın. Teslimatta ödeme de önemli bir seçenektir.

5 – Güvenlik Sertifikası Son Derece Önemli Alışveriş yapacağınız internet sistesi güvenlik (SSL) sertifikasına sahip mi ? Buna dikkat edin.

SSL kullanımdayken siz ve bağlandığınız site arasında iletilen veriler şifrelenir. Güvenilir alışveriş sitelerinde bu sertifikaların logolarına tıklanınca SSL Sertifika bilgilerine ve son kullanma tarihlerine ulaşabilir.

6 – Bilgisayar Güvenliği

Ortak bilgisayardan kesinlikle alışveriş yapmayın. Her zaman internet tarayıcızın en son sürümünü kullanın.

7 – Şifre Seçimi

Alışveriş yapacağınız siteye şifreyle giriş yapmanız gerekiyorsa tahmin edilmesi zor şifreler belirleyin. Şifre seçimine özen gösterin.

8 – Ürün Fiyatına Dikkat !

Satın alacağınız ürün ya da ürünlerin yaklaşık fiyatları konusunda mutlaka önceden bir fikir sahibi olun. Eğer ürüne ait bir açıklama ya da fiyatla ilgili bir iddia size inanılması güç geliyorsa, şüphelerinizi ciddeye alın.

9 – Küçük Yazılara Dikkat !

Özel koşullar , bazı kısıltlamalar ya da (örneğin kullanılmış ürün satışı gibi ya da kampanya boyunca iade kabul edilmeyeceği gibi veya fiyata KDV’nin dahil olmadığı gibi ) açıklamalar çok küçük harflerle yazılmış olabilir. Bu konuda uyanık olun .

10 – Ürün Teslimatı !

Teslimat , iade ve garanti koşulları hakkında bilgi sahibi olun. Ürün iadesi ile ilgili konular da Sanayi Bakanlığı kaynaklarına başvurabilirsiniz.

11- Ürün Teslimatı !

Alışverişnizi bitirmeden önce son kayıtların yazıcı çıktısını alınız.. Bu bir belge olarak elinizde bulunsun.

Anasayfaya Dönerek Alışverişe Devam Edebilirsiniz.
Müşteri Hizmetleri

UYGUN FİYAT Bayilerimize özel en uygun fiyatlar.

Whatsapp'ta Paylaş